logo

سرمایه گذاری در دلار بهتر است یا طلا

خانهآموزش بورسعمومیدلار بخریم یا طلا؟

در دنیای اقتصادی امروز، تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری گاهی مشکل و پیچیده به نظر می‌رسد. بازدهی سرمایه‌گذاری در انواع مختلف ابزارهای مالی مورد بررسی قرار می‌گیرد و انتخاب منطقی باید با توجه به عوامل مختلفی مثل تورم، ریسک، و همچنین شرایط بازار انجام شود.

در این جا سوالات متعددی همچون بهترین سرمایه گذاری در ایران کدام است؟ بازدهی سرمایه گذاری در طلا، بورس، دلار، خودرو، مسکن، صندوق های سرمایه گذاری و یا سکه بیشتر است؟ منطقی ترین سرمایه گذاری در تورم کدام است؟ برای پس انداز طلا بخریم یا دلار؟، ایجاد می‌شود. در مقالات گذشته به بررسی سرمایه گذاری در مسکن و طلا پرداختیم اما در این مقاله قصد داریم به سوال طلا بخریم یا دلار، پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری در طلا یا دلار

در دوران تورم سرمایه گذاری در دلار و طلا بازدهی خوبی دارد اما کدام یک بهتر است؟ برای انتخاب سرمایه گذاری بین طلا یا دلار باید مزایا و شرایط سرمایه گذاری خودمان را در نظر بگیریم.

در بررسی نخست، امنیت بیشتر بازار سکه و طلا، نقدشوندگی بالا و در نهایت بازدهی گذشته از مهمترین دلایل ارجحیت سرمایه گذاری بر روی طلا نسبت به دلار محسوب می‌شوند. بازدهی طلا در سه سال گذشته 160 درصد و بازدهی دلار در همین مدت زمان 130 درصد بوده است.

ناگفته نماند دخالت دولت و بانک مرکزی همچون فروش شمش طلا در سامانه مبادلات ارزی، ضرب سکه طلای بدون تاریخ و عرضه دلار می‌تواند باعث کنترل قیمت طلا و دلار شود.

عوامل تاثیرگذار بر بازار ارز

 •  حجم نقدینگی: زمانی که نقدینگی افزایش می‌یابد، بخشی از این پول برای جلوگیری از تورم وارد بازار ارز می‌شود. آمار حجم نقدینگی در سایت بانک مرکزی منتشر می‌گردد. برای بررسی حجم نقدینگی باید رشد پایه پولی را هم در نظر بگیریم.
 •  رشد اقتصادی: هر چه رشد اقتصادی مثبت باشد یعنی ارزش کالاها و خدمات تولید شده بیشتر است و جامعه با رشد واقعی درآمد مواجه می‌شود. رشد اقتصادی نشان دهنده افزایش صادرات است که باعث می‌شود نوسانات ارزی کاهش یابد. در سال‌هایی که رشد اقتصادی منفی داشتیم، با کسری بودجه مواجه شدیم و به دنبال آن قیمت دلار افزایش یافت.
 •  تراز پرداخت‌ها: در تراز پرداخت‌ها باید به ورود و خروج ارز توجه داشته باشیم. اگر تراز پرداخت‌ها مثبت باشد، بازار ارز کنترل می‌شود اما اگر صادرات و خروج ارز بیشتر از ورود ارز باشد، با افزایش نرخ ارز روبرو خواهیم بود. برای مشاهده آمار تراز پرداخت‌ها به سایت اتاق بازرگانی و صندوق توسعه تجارت مراجعه کنید.
 •  تورم: تورم مهم ترین فاکتور قیمت ارز است. برای حفظ قدرت خرید باید سالانه تورم داخلی را منهای تورم خارجی کرد و به همان اندازه قیمت دلار افزایش یابد. تورم خارجی را همیشه 2 در نظر می‌گیریم. در صورتی که دولت‌ها به میزان کافی قیمت دلار را افزایش ندهند، فنر قیمت دلار فشرده و در یک دوره باعث افزایش ناگهانی قیمت می‌شود.
 •  بازارهای جایگزین ارز: بازار ارز، طلا و خودرو یک بازار هستند اما بازار سهام، اوراق، زمین و مسکن یک بازار نیستند. هر چه بازدهی بازارهای رقیب بازار ارز افزایش یابد، لاجرم پول از بازار ارز خارج می‌شود.
 • دخالت بانک مرکزی: آیا بانک مرکزی با عرضه ارز می‌تواند قیمت را کنترل کند؟ گاهی بانک مرکزی نرخ را کف سازی می‌کند، کف سازی قیمت دلار به زبان ساده یعنی قیمت بازار آزاد دلار در حال کاهش است اما بانک مرکزی قیمت بالاتری را پیشنهاد می‌دهد.یعنی دلار در حال کاهش اما قیمت بالاتری را پیشنهاد می دهد.
 • حجم صادرات نفتی و غیرنفتی: اگر انتظار داشته باشیم مقدار صادرات افزایش یابد، جهش ارزی نخواهیم داشت.
 • نرخ بهره: زمانی که اختلاف نرخ بهره و تورم مثبت باشد، سرمایه‌ها به سمت بانک می‌رود و انتظار افزایش قیمت دلار را نخواهیم داشت. اگر نرخ بهره کاهش یابد، سرمایه‌ها وارد بازار ارز، طلا و خودرو می‌شود.
 • نقل و انتقالات: وقتی تحریم باشیم و سیستم بانکی نتواند نقل و انتقالات داشته باشد، نقل و انتقال به عهده صرافی‌ها خواهد بود. در صورت سهولت در نقل و انتقالات، ارز بیشتری در دسترس خواهد بود.
 • نرخ بهره دلار: هر کشوری که نرخ بهره پولش رشد کند، ارزش پول کشورش بالاتر می‌رود. اگر آمریکا نرخ بهره را بالا ببرد، پس یک درصد در مقابل ریال ما رشد می‌کند. اگر طی 4 ماه ارزش تولیدات آمریکا و شاخص رشد صنعتی افزایش یابد پس آمریکا از رکود خارج می‌شود و رشد بهره هم خواهد داشت.

پیش بینی قیمت دلار 1403

برای پیش بینی کوتاه مدت دلار، به دلار هرات و درهم، برای پیش بینی میان مدت دلار به رشد نقدینگی، قیمت نفت و دخالت بانک مرکزی، برای پیش بینی بلندمدت دلار، به تورم توجه داشته باشید.

با توجه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تورم احتمال افزایش قیمت دلار در سال آینده بالا است. اگر بخواهیم به صورت منطقی قیمت دلار را بدست آوریم باید تورم ایران را از تورم آمریکا که حدود 4 درصد است، کسر کنیم. اگر تورم سال آینده ایران را 40 درصد در نظر بگیریم. طبق فرمول زیر به افزایش دلار 20 هزار تومانی خواهیم رسید.

40-4=36%

57000*0.36=20520

57000+20520=77520

عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا

 •  قیمت طلای جهانی: حدود 15 درصد از قیمت طلا براساس قیمت طلای جهانی است. بنابراین به عنوان یک عامل تاثیرگذار باید قیمت طلای جهانی را رصد کنیم.
 • قیمت دلار: حدود 70 درصد از قیمت طلا براساس قیمت دلار است. در صورتی که قیمت دلار نزولی شود، قیمت طلا نیز کاهش می‌یابد.
 •  تورم: زمانی که تورم و انتظارات تورمی افزایش می‌یابد، تقاضا برای سرمایه‌گذاری در کالاهای بادوام نیز بیشتر می‌شود.
 •  سیاست‌های خارجی: اخبار و روابط بین المللی تاثیر مستقیمی بر قیمت دلار و پس از آن طلا دارد.
 • صندوق سرمایه گذاری طلا: صندوق های سرمایه گذاری طلا براساس فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت طلا، دارایی طلای خود را کاهش یا افزایش می‎‌دهند. برای مشاهده وضعیت صندوق های سرمایه گذاری طلا به سایت Goldprice.org مراجعه کنید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا

مزایامعایب
نقدشوندگی بالاریسک نگهداری
سود دهی خوباحتمال تقلبی بودن طلا
نوسانات کمتر نسبت به بازارهای دیگرهزینه اجرت ساخت
حفظ سرمایه در برابر تورممالیات

مزایا و معایب سرمایه گذاری در دلار

مزایامعایب
نقدشوندگی پایینریسک نگهداری
سوددهی خوباحتمال تقلبی بودن دلار
نوسانات کمتر نسبت به بازارهای دیگروابستگی به مسائل سیاسی و روابط بین المللی
حفظ سرمایه در برابر تورمتاثیرپذیری زیاد از اخبار

جمع بندی

در این مقاله به بررسی مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا و دلار بپرداختیم. سرمایه گذاران براساس ریسک پذیری، افق زمانی، میزان سرمایه و ... می‌تواند بین طلا و دلار یک گزینه را انتخاب کند.

به دلایل مختلف همچون نقدشوندگی بالا، خرید آسان، سوددهی بیشتر طلا نسبت به دلار و ... می‌توان سرمایه گذاری در طلا را منطقی‌تر از خرید دلار دانست. با وجود بازدهی بالاتر طلا نسبت به دلار، نمی‎‌تواند خرید طلا برای همه افراد گزینه مناسب‌تری باشد.

عناوین مرتبط

کدام گزینه برای سرمایه‌گذاری در ایران بهتر است؟

این سوال متداولی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران مبتدی و حرفه‌ای به دنبال پاسخ آن هستند. انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری باید با توجه به اهداف، زمانبندی، و سطح ریسک مورد نظر انجام شود. در دوران تورم بهترین سرمایه گذاری در دارایی های بادوام همچون مسکن و طلا است.

کدام سرمایه‌گذاری بازدهی بیشتری دارد؟

موضوع بازدهی سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین مواردی است که در نظر گرفته می‌شود. برای مثال، بازدهی سرمایه‌گذاری در طلا، بورس، دلار و مسکن ممکن است به شرایط بازار و عوامل مختلفی مانند تورم، نرخ بهره و ریسک مربوطه بستگی داشته باشد. در دوران تورم سرمایه گذاری در طلا و در دوران رکود سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری منطقی است.

کدام سرمایه‌گذاری در شرایط تورمی منطقی است؟

سرمایه‌گذاران در شرایط تورمی به دنبال ابزارهایی هستند که ارزش سرمایه‌شان را حفظ و افزایش دهند. برای مثال، برخی معتقدند که سرمایه‌گذاری در طلا و دلار می‌تواند در مقابل تورم موثر باشد.

سرمایه گذاری طلا بهتر است یا دلار؟

این سوال نیز موضوعی است که بسیاری از افراد به دنبال پاسخ آن هستند. برای انتخاب بهترین گزینه برای پس‌انداز، لازم است مزایا و معایب هر یک را در نظر گرفت. با توجه به نقدشوندگی بالای طلا، سرمایه گذاری در این بازار معقول به نظر می‌رسد.

بنردسته بندی:عمومی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر